setifika

ETKO 4184

GOTS

Global Organik Tekstil Standardı

Tüketicide yeterli güveni sağlayabilmek için oluşturulmuş bir standardizasyondur. Ham maddenin hasadından başlayarak, çevre ve sosyal sorumluluğu olan üretimden etiketlemeye kadar olan süreçte, tekstil ürünlerinin organik statüsünü garanti altına alınabilme amacını taşır. Dünya çapında tanınabilir gereklilikleri belirlemek için, (GOTS) Standard oluşturma konusunda yetkinliği olan uluslar arası firmalar tarafından geliştirilmiştir.

Endüstri ve perakendeci sektörlerinin sadece bir işleme standardına olan talebinin yoğun olması ve tüketicinin organik liflere olan talebinin artması nedeniyle Standard daha da önem kazanmış olup, Global Organik Tekstil Standardı evrensel bir kabul görmüştür. İşletme ve üreticilerin kabul edilen bir sertifikasyon ile organik liflerden üretmiş oldukları tekstil ürünlerini bütün önemli pazarlara sunabilmelerini sağlamıştır.

Global Organik Tekstil Standardı Uluslararası Çalışma Grubu, tanınan dört üye organizasyondan oluşturulmuştur. OTA (ABD), IVN (Almanya), Soil Association (İngiltere) ve JOCA (Japonya). Organik tarım, çevre ve sosyal sorumluluğu olan tekstil üretimi ile ilgili deneyimlerini kullanarak uluslar arası organizasyon ve uzmanlarla birlikte GOTS’a katkıda bulunmaktadırlar.

Standart

Global Organik Tekstil Standardı (GOTS) organik liflerden yapılan tekstil ürünleri için dünya çapında en önemli işleme standardıdır. Organik tekstil zincirinin bütün aşamalarında  çok yüksek kıstaslar belirlemekle birlikte ayrıca sosyal sorumlulukla ilgili  gerekliliklere de uyum talep eder.

Lisans ve Etiketleme

GOTS sertifikasyon işlemlerinin tamamlanmasıyla sertifikalandırılmış olan kuruluşun, GOTS programına dahil olduğunu gösterecek standardın kullanılması ve üretmiş olduğu GOTS ürünleri üzerinde GOTS logosunun kullanılmasını da içeren bir lisansa sahip olması gerekir.

Sertifikasyon

Üretim alanlarının, işletmelerin ve ticaretini yapan kuruluşların denetimi ve sertifikasyonu, GOTS izleme sistemi temellerine dayalı olarak akredite edilen bağımsız kuruluşlarca sağlanmaktadır. Bu durum GOTS sertifikası almış tekstil ürünlerinin güvencesidir

Halka Açık Veri Tabanı

GOTS halka Açık Veritabanı kullanıcıların ihtiyaçları doğrultusunda, tedarik zincirinde GOTS sertifikası almış kuruluşlar; bulundukları yer, üretim alanları ve GOTS sertifikası almış ürünleriyle ilgili bilgileri araştırabilmeleri için pratik bir araçtır.

Sertifikalarımız

GOTS

OCS

RCS